۹ راه غلبه بر ترس از تغییر

تغییر می تواند ترسناک باشد. وقتی در زندگی خود تغییری و تحولی ایجاد می کنید، انگار قدم در مسیر ناشناخته ها گذاشته اید. شما از جایی امن و مطمئن به جایی سفر می کنید که دقیقا نمی دانید چه اتفاقاتی در انتظار شماست.

حقیقت این است که برای توقف تغییرات هیچ کاری از دست شما ساخته نیست. این دنیا همیشه در حال تغییر و تحول است. بعضی اوقات این تغییرات، تغییرات خوبی هستند و گاهی اوقات اینگونه نیست. بهترین کاری که میتوانید در حق خود انجام دهید این است که بهترین روش برای سازگاری با تغییرات را بیاموزید. به زودی متوجه خواهید شد که هیچ دلیلی برای ترس از تغییرات وجود ندارد!

در ادامه به فهرستی از راهبردها (استراتژی ها) برای غلبه بر  ترس از تغییر اشاره خواهیم کرد:

به اندیشه های مثبت فکر کنید. وقتی در زندگی سوار بر کشتی تغییر شدید به جنبه های مثبت آن فکر کنید. به جای اینکه درمورد این موضوع فکر کنید که چه چیزی ممکن است به مسیر اشتباه برود، تصور کنید که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

از زندگی درس بگیرید. در مورد تغییراتی که در گذشته در زندگی شما به وجود آمده که شامل نتایج مثبت و گاهی هم منفی می باشد فکر کنید. صرف نظر از گذشته تان، به احتمال زیاد درس های زیادی از زندگی گرفته اید. اگر زندگی را در رکود و بدون حرکت نگه دارید، تجربیات ارزشمند و درس های مهمی را از دست خواهید داد.

افکار و اندیشه های خود را یادداشت کنید. نوشتن افکاری که در ذهن خود دارید می تواند ترس ناشی از تغییر را کاهش دهد و همچنین می توانید این افکار را با یک دوست مورد اعتماد به اشتراک بگذارید. تغییر می تواند ترسناک باشد، اما اگر خود را آماده مقابله و غلبه بر ترس کرده باشید، می توانید شهامت لازم برای رویارویی با آن را پیدا کنید.

تلقین به نفس را امتحان کنید. وقتی که نیاز به کمک داریم تا افکار خود را دگرگون کنیم تکنیک های هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم به کمک ما خواهند آمد. هیپنوتیزم قادر خواهد بود به کمک تغذیه افکار قابل تغییر به شما برای دستیابی به آرامش و تمدد اعصاب کمک کند.

انگیزه مثبت داشته باشید. اگر قصد غلبه بر ترس از تغییر را دارید، باید واقعا نسبت به ایجاد تغییر تمایل داشته باشید. اگر مایل به انجام آن باشید هر چیزی که به شما انگیزه می دهد را انجام خواهید داد. می توانید این کار را به کمک خواندن عبارات تاکیدی با صدای بلند، نوشتن یک دستورالعمل برای خودتان، یا درخواست کمک از اعضای خانواده یا یک دوست قابل اعتماد انجام دهید.

در زمان حال باقی بمانید. اقامت در لحظه اکنون می تواند برای غلبه بر ترس از هر تغییری به شما کمک کند. برای ذهن شما افسوس خوردن در مورد گذشته یا نگرانی در مورد آینده بسیار آسان است. در لحظه ای که به خود شک می کنید و تردید دارید، فقط و فقط بر روی کاری که در آن لحظه در حال انجام آن هستید تمرکز کنید. این لحظه تمام آن چیزی است که دارید، بنابراین باید به خوبی از آن استفاده کنید و لذت ببرید!

تغییرات را به بخش های کوچکتر خرد کنید. اگر برای تغییری بزرگ در زندگی برنامه ریزی کرده اید، خرد کردن آنها به یک سری اقدامات کوچکتر کمک شایانی به شما خواهد کرد. اگر به جای ترسیدن و شوکه شدن بتوانید به راحتی از تغییرات عبور کنید، انجام این کار به شما کمک خواهد کرد تا کمتر احساس سردرگمی کنید.

زمان مناسب را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که همیشه زمان مناسبی برای تغییر وجود دارد. بهانه تراشی نکنید. باور کنید که می توانید و برای انجام آن اقدام کنید.

برنامه پشتیبان داشته باشید. وقتی عزم خود را در حرکت در مسیر تغییرات جزم کردید، ممکن است این مسیر پر از چیزهای ناشناخته ای باشد که به شدت از آنها وحشت دارید. در صورت امکان برای تغییرات با دقت برنامه ریزی کنید. در مورد تمام سناریوها و نتایج ممکن چه مثبت چه منفی فکر کنید، آنگاه برنامه ریزی کنید. وقتی برای مواجهه با تغییرات برنامه دارید، ترس از ناشناخته ها کم شده و حداقل احساس راحتی بیشتری نسبت به تغییرات می کنید.

برای بهتر شدن تغییر کنید. تغییرات به هر طریق ممکن شما را پیدا خواهند کرد، بنابراین باید به خوبی یاد بگیرید که چگونه با جریان تغییرات هماهنگ شوید و همچنین یاد بگیرید چگونه از آنها عبور کنید. هرچه بهتر روشهای سازگاری با تغییرات را بیاموزید زندگی شما از جنبه های مختلف بهتر خواهد شد.

درباره محمد رضا

علاقمند به دانايي و تفكر البته نه از نوعي كه تبديل به بمب اتم براي نابودي ابناء بشر شود و نه تفكري كه منجر به نفي آفريدگار آسمانها و زمين گردد بلكه تعقلي كه در سايه لطف پروردگار انساني باشم شايسته بندگي خدا.

Comments

  1. افراد بسیاری از مسافرت با هواپیما می ترسند در صورتیکه به راحتی سوار ماشین می شوند و هیچ ترسی از آن ندارند. وقتی ازآنها می پرسیم که چرا از سوار شدن می ترسند؟ معمولا می گویند که ممکن است هواپیما سقوط کند و آنها بمیرند. اما شاید جالب باشد بدانیم که آمار مرگ ناشی از تصادف خودرو بیشتر از سقوط هواپیما است. مردم خیلی بیشتری در اثر تصادف اتومبیل می میرند. پس خطر مسافرت با اتومبیل خیلی بیشتر از احتمال مرگ در اثر سقوط هواپیما است اما آدم های بیشتری از مسافرت با هواپیما می ترسند. بسیاری از ترس های ما چنین وضعی دارند و نامعقول هستند. بعض افراد از این ترس های واهی ترس شدیدی دارند. این نوع ترس ها توانایی افراد را برای موفقیت از بین می برد.

    بیشتر چیزهایی که در زندگی از آنها می ترسیدم هرگز اتفاق نیفتادند. مارک تواین
    موسی توماج ایری
    http://zendegiroyaie.com

دیدگاه شما

*