چگونه علایق خود را کشف کنید

شغل مورد علاقه

شغل مورد علاقه

اگر برای تحول در زندگی تنها قادر به انجام یک کار باشید شدیدا توصیه می کنم این کار پیدا کردن چیزی باشد که به آن علاقه شدیدی دارید و برای طول زندگی همان کار را انجام دهید.

البته به همین سادگی ها نیست، اما ارزش تلاش کردن را دارد. اگر برای رفتن به سر کار وحشت دارید، یا  این که دائما احساس بی انگیزگی می کنید و یا کاری که انجام می دهید تکراری و خسته کننده است، بهنر است دست به کار شده و به دنبال شغل جدیدی باشید. ماندن در چنین شغلی نه تنها باعث ادامه ناکامی شما خواهد بود بلکه قادر به استفاده موثر از کل پتانسیل خود در زندگی نیز نخواهید بود.

در عوض این طور تصور کنید: صبح زود بیدار شده و از رختخواب خارج می شوید و برای رفتن به سر کار بسیار مشتاق هستید.

اگر مشغول کاری هستید که به آن علاقه ای ندارید یا اینکه از آن متنفر هستید، این مورد شبیه امیدی واهی برای شما خواهد بود. و اکر تا به حال تلاشی برای پیدا کردن چیزی که نسبت به آن علاقه دارید نکرده اید، حق با شماست. چنین چیزی هرگز امکان پذیر نیست. اما برای رویا پردازی شهامت داشته باشید، برای تصور امکانات شهامت داشته باشید و در حقیقت شهامت پیدا کردن چیزی که واقعا دوست دارید و این تنها یک احتمال نیست بلکه امکان پذیر است.

چطور می توانید چیزی را که واقعا به آن علاقه دارید پیدا کنید؟ اینها چند مورد پیشنهادی هستند:

آیا قبلا کاری بوده که از انجام دادن آن لذت می بردید؟ آیا سرگرمی یا چیزی که در بچگی از انجام دادن آن لذت می بردید ولی هرگز آن را به عنوان یک امکان در نظر نگرفته اید داشته اید؟ خواه مطالعه کتابهای خنده دار، جمع آوری و داشتن مجموعه ای از چیزهای خاص، درست کردن چیزی شاید راهی برای استفاده از آنها برای گذران زندگی باشد. مثلا باز کردن فروشگاه کتاب های خنده دار و یا ایجاد وب سایت فروشگاه آنلاین. اگر کاری هست که قبلا از انجام دادن آن لذت می بردید. در مسیر درستی قرار دارید و در حال حاضر تنها باید به دنبال راهی بگردید که چگونه از طریق کاری که از انجام دادن آن لذت می برید بتوانید درآمد کسب کنید و همیشه به خاطر داشته باشید که درآمد بهتر از دستمزد است.

طوفان فکری. در اکثر موراد فورا چیزی به ذهن شما نمی رسد؟ خوب، یک تکه کاغذ و یک قلم بردارید و شروع به نوشتن ایده ها کنید هر چیزی که به ذهن تان می رسد را یادداشت کنید. برای الهام گرفتن نگاهی به دور و بر خانه بیندازید، داخل کامپیوتر خود را ببینید، داخل کتابخانه و فقط یادداشت کنید. در این مرحله ایده ی بدی نیست. هر چیزی که به ذهن تان می رسد را یادداشت کنید، بعدا تمام آنها را ارزیابی و مورد بررسی قرار دهید.

اطراف را برای پیدا کردن فرصت ها و امکانات جستجو کنید. از دیگران برای دادن ایده کمک بگیرید. ببینید دیگران چه چیزهایی را به عنوان علایق خود انتخاب کرده اند. در شبکه جهانی اینترنت به دنبال ایده بگردید. هرچه فرصت ها و امکانات بیشتری پیدا کنید شانس شما برای پیدا کردن علایق واقعی تان بیشتر خواهد شد.

هنوز وقت آن نرسیده که از کار فعلی استعفا دهید. اگر کار مورد علاقه خود را پیدا کردید درست همین فردا برای استعفا اقدام نکنید. بهتر است تا زمانی که تمام جوانب را مورد بررسی و کنکاش قرار نداده اید بر سر کار فعلی خود باقی بمانید. بهتر است تا مدتی به صورت پاره وقت این کار را انجام دهید و برای چند ماه تا یک سال از این کار درآمد کسب کنید. با این کار شما هم کار مورد علاقه تان را انجام می دهید هم شانس پس انداز کردن مبلغی را به بدست می آورید ( و اگر تصمیم گرفتید این کار را به صورت تمام وقت انجام دهید حتما به این پس انداز احتیاج پیدا خواهید کرد) و هم اینکه مهارت های لازم برای داشتن یک کسب و کار مستقل را بدست خواهید آورد.

بهتر است که در گام نخست این ایده جدید را قبل از اینکه به عنوان یک شغل مستقل وارد آن شوید به طور واقعی مورد آزمایش قرار دهید. ابتدا آن را به عنوان سرگرمی یا کار پاره وقت انجام دهید بنابراین خواهید توانست که ببینید که آیا واقعا شغل مورد نظر شما هست یا نه

شاید برای مدت کوتاهی در مورد آن اشتیاق زیادی داشته باشید، اما برای اینکه این کار را به عنوان شغل و منبع درآمد اصلی خود در نظر بگیرید لازم است تا حداقل برای چند ماه برای انجام آن شور و اشتیاق داشته باشید. اگر از این آزمایش سربلند بیرون آمدید نشان دهنده آن است که احتمالا شغل مورد علاقه خود را پیدا کرده اید.

تا حدی که امکان پذیر است در این مورد تحقیق کنید. در مورد علایق خود تا حد امکان بررسی های لازم را انجام دهید. شاید قبل از این کاری بوده که از انجام آن لذت می بردید، در هر حال جستجوی بیشتری انجام دهید. هر وب سایتی را که در مورد موضوع مورد علاقه شما می باشد را بخوانید و بهترین کتابهایی که در دسترس هستند را خریداری کنید. به دنبال افرادی که در حال انجام کار مورد علاقه شما هستند در منطقه خود یا در اینترنت بگردید و از آنها درباره کار مورد نظر پرس و جو کنید. چقدر برای این کار وقت صرف کرده اند؟ به چه آموزش هایی احتیاج داشته اند؟ چه مهارت هایی برای این کار ضروری است؟ در شروع کار چطور این مهارت ها و آموزش ها را بدست آورده اند؟ چه پیشنهاداتی برای شما دارند؟ اغلب افراد خیلی بیشتر از آنچه شما انتظار داشته اید تمایل دارند به شما کمک کنند.

تمرین، تمرین، تمرین باز هم تمرین. هیچ وقت با مهارت هایی در سطح مبتدی وارد کاری نشوید. اگر قصد کسب درآمد دارید و برای اینکه حرفه ای باشید نیازمند داشتن مهارت های حرفه ای هستید.

هیچ وقت دست از تلاش برندارید. علایق خود را پیدا نکردید؟ بعد از چند روز منصرف شدید و مطمئن شدید که شکست خوردید. برای مدت چند ماه به تلاش خود ادامه دهید سرانجام آن را پیدا خواهید کرد. فکر می کنم علایق خود را پیدا کرده اید اما دیگر از آن خسته شده اید. مشکلی نیست! دوباره شروع کنید و به دنبال موارد جدیدتری بگردید. حتما بیشتر از یک مورد در طول زندگی شما وجود دارد که نسبت به آنها علاقه و اشتیاق داشته باشید بنابراین تمام احتمالات را در نظر بگیرید. علاقه خود را پیدا کرده اید اما هنوز قادر به گذران زندکی و کسب درآمد از طریق آن نیستید؟ تسلیم نشوید، دوباره تلاش کنید و تا زمانی که به نتیجه برسید به تلاش تان ادامه دهید. موفقیت به آسانی بدست نمی آید و زود تسلیم شدن مطمئن ترین راه برای شکست است. به تلاش تان ادامه دهید، حتما به نتیجه خواهید رسید.

درباره محمد رضا

علاقمند به دانايي و تفكر البته نه از نوعي كه تبديل به بمب اتم براي نابودي ابناء بشر شود و نه تفكري كه منجر به نفي آفريدگار آسمانها و زمين گردد بلكه تعقلي كه در سايه لطف پروردگار انساني باشم شايسته بندگي خدا.

Comments

 1. بینام می فرمایند

  سلام.
  من اصلا نمیدونم تو زندگی ب چی علاقه دارم؟ نه مطالعه نه تفریح نه کارهای هنری! فقط تو رویاهام زندگی میکنم! همین. یعنی همش آهنگ گوش میکنم و میرم تو رویاهام! میتونم بگم بیشتراز ۷-۸ ساله ک تو خونه اینجوری عمرمو سپری میکنم, بجز این نمیدونم باید چیکار کنم؟ چون ب هیچ چی علاقه ندارم!! میشه کمکم کنید؟ خیلی خسته و افسرده هستم…

  • محمد رضا می فرمایند

   سلام اگر واقعا مشکل افسردگی شدید داشته باشید که من بعید می دونم حتما باید به یک متخصص مراجعه کنید.فقط یک نکته را مد نظر داشته باشید آدمی که رویا داشته باشه چطور می تونه به هیچ چیز علاقه نداشته باشه؟! البته توجه داشته باشید که رویا، وهم و خیال باطل نیست در مورد رویاهاتون بیشتر فکر کنید آیا تا به حال برای تحققشون قدمی برداشتید؟

  • A می فرمایند

   سلام دوست عزیز یه سر به سایت استاد عبامنش بزن حالت و زندگیت عوض میشه آدرس سایت:
   http://www.abasmanesh.com یا تو گوگل هم عباسمنش رو سرچ کنی پیدا میکنی سایتشو

  • مهنا می فرمایند

   منم دقیقا مشکل تو رو داشتم.
   کاملا میدونم منظورت از رویا چیه!!
   مشکل من این بود که هیچ چیزو امتحان نمیکردم و فقط بهش فکر میکردم که اینو دوست دارم یا نه؟؟

  • مهنا می فرمایند

   من مشاوره ها و روانپزشکای زیادی رو امتحان کردم.
   ولی این مشکلو هیچکی از بیرون نمیتونه حل کنه
   اهنگ گوش دادن و تو خونه نشستنم حاد ترش میکنه
   پیشنهاد میکنم از خونه بزی بیرون
   پیاده روی بری
   باشگاه بری
   یه کلاس هنری بری
   و بعضی وقتا کتابای درسی تو( حدس زدم دانش اموز باشی) بزار جلو دستت و یکم مطالعه کن یا کتابای غیر درسی
   فعالیت داشته باشی اون رویا و وهم و خیال هم کمتر سراغت میاد.

  • شاید به موسیقی علاقه داشته باشی!

دیدگاه شما

*