۱۰ عادت که برای شاد بودن باید آنها را ترک کنید

وقتی عادت های ناپسند خود را کنار می گذارید فرصت بیشتری برای انجام کارهایی دارید که باعث خوشحالی و شادکامی شما خواهند شد پس همین امروز شروع کنید.

۱٫ دست از اهمال کاری  و تعلل در مورد اهداف‌تان بردارید.

بعضی از افراد در آرزوی دستیابی به موفقیت هستند در حالی که افراد موفق صبح ها زودتر از خواب برمی خیزند و برای تحقق اهداف خود سخت تلاش می کنند. انجام ندادن یک کار و زمین گذاشتن آن، همان کار را سخت تر و ترسناک تر خواهد کرد. به خاطر داشته باشید کاری را که امروز شروع نکنید فردا به اتمام نخواهد رسید. و هیچ چیز پر استرس تر از وظایف ناتمامی که به صورت مدام انجام آن را به تاخیر می اندازید نیست.

رمز و راز پیشرفت  و حرکت رو به جلو چیزی جز شروع کردن نیست. راه اندازی همه چیز توسط خودتان معمولا برای شروع حرکت و انجام مداوم کارها کفایت می کند. بنابراین پایان کار را فراموش کنید و تنها برای برداشتن نخستین قدم متمرکز شوید. به خودتان بگویید، “من انجام این کار را با یک گام کوچک شروع می کنم”. همه این گام های کوچک وقتی کنار هم قرار بگیرند تغییرات را به طور روشن و سریع مشاهده خواهید کرد.

۲٫ دست از سرزنش، مقصر دانستن دیگران و عذر و بهانه بردارید.

دست از سرزنش دیگران در مورد چیزهایی که دارید یا ندارید بردارید و یا برای چیزهایی که احساس می کنید یا نمی کنید. زمانی که دیگران را مقصر می دانید مسئولیت خود را انکار می کنید و مشکلات دائما گریبان گیر شما خواهند شد. بیش از این نیرو و توان خود را صرف مقصر دانستن دیگران نکنید و مسئولیت تمامی اتفاقات زندگی را به عهده بگیرید. سرزنش کردن و مقصر دانستن دیگران تنها یک بهانه است، و بهانه جویی اولین قدم به سوی شکست و عدم موفقیت است: شما و تنها خود شما مسئول تمامی انتخاب ها و تصمیماتی هستید که در زندگی اتخاذ می کنید.

۳٫ دست از تلاش برای اجتناب از تغییر بردارید.

اگر هیچ چیز تغییر نمی کرد صبح روز بعد هیچکس شاهد طلوع خورشید نبود. خیلی از ما در جایی که هستیم احساس راحتی می کنیم ولو اینکه کل عالم پیرامون ما پیوسته و دائم در حال تغییر است. پذیرفتن این موضوع برای شادکامی و موفقیت کلی ما واجب و حیاتی است. به این خاطر تنها زمانی که ما تغییر می کنیم، رشد خواهیم کرد  و شروع به دیدن دنیایی خواهیم کرد که هرگز از امکان پذیر بودن آن آگاهی نداشتیم.

و فراموش نکنید که بهر حال موقعیت فعلی شما چه خوب چه بد در آینده دستخوش تغییر خواهد شد. و این چیزی است که شما قادر به شمارش و اندازه گیری آن خواهید بود. بنابراین تغییرات را در آغوش بگیرید و آگاه باشید که هر تغییری به دلایل خاصی اتفاق می افتد و هیچ تغییر و دگرگونی بدون علت اتفاق نخواهد افتاد. تغییرات در آغاز همیشه ساده و یا قابل مشاهده نیستند، اما در پایان به ارزش آن پی خواهید برد.

۴٫ دست از تلاش برای کنترل چیزهایی که غیرقابل کنترل هستند بردارید

اگر تلاش کنید که همه چیز را کنترل کنید و سپس نگران چیزهایی باشید که قادر به کنترل آنها نیستید زمینه را برای یک عمر بدبختی و ناامیدی آماده کرده اید.

برخی نیروها خارج از کنترل ما هستند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که چیزهایی را قادر به کنترل آنها نیستید رها کنید و انرژی و تلاش خود را برای کارهایی صرف کنید که می توانید آنها را تغییر دهید-مانند نگرش و طرز برخورد با رویدادهای مختلف.

۵٫ دست از مکالمه منفی با خود بردارید.

هیچ چیز سریعتر از سرزنش خودتان شما را نابود نخواهد کرد. ذهن ابزار با شکوهی است زمانی که از آن به درستی استفاده کنید، اما وقتی به درستی از آن استفاده نمی کنید تبدیل به ابزار مخربی خواهد شد. مواظب صحبت ها درون خود باشید. همه ما آرام و بیصدا با خود حرف می زنیم اما همیشه در مورد حرف هایی که می زنیم یا تاثیری که بر روی ما دارند آگاهی نداریم.

همانطور که هنری فورد زمانی عنوان کرد. “چه فکر کنید می توانید چه اینکه نمی توانید در هر صورت حق با شماست”. یک از علل اصلی عدم دستیابی به موفقیت و شکست ما به دلیل عدم اعتماد به نفس، تردید نسبت به خود و مکالمه منفی با خود است. راه خلاصی از افکار منفی و احساسات مخرب پرورش احساسات مثبت قویتر و نیرومند تر از آنها می باشد. به نجواهای گوش فرا دهید و افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید با این کار در طول زمان مسیر زندگی خود را تغییر خواهید داد.

۶٫ دست از انتقاد و نکوهش دیگران بردارید.

هرچه بیشتر و بیشتر از دیگران انتقاد منفی کنید بتدریج خوشبختی خود را نابود خواهید کرد. وقتی در حقیقت شما با عیب و نقص های خود احساس راحتی می کنید هرگز نباید به دنبال عیبجویی ار دیگران و آزار آنها باشید. این ضرب المثل را به خاطر داشته باشید که آدمها کور خود و بینای مردم هستند به جای انتقاد از دیگران به دنبال برطرف کردن ضعف های خود باشید. بنابراین دست از جستجو برای یافتن عیب دیگران برداشته و بر روی کاستی های خود تمرکز کنید. بگذارید پیشرفت دائمی و بهبود در زندگی تان آن قدر شما را مشغول خود کنند که دیگر زمانی برای عیبجویی از دیگران باقی نماند.

۷٫ دست از فرار از مشکلات و ترس هایتان بردارید.

به من اعتماد کنید اگر مشکلات را نادیده بگیرید و برای برطرف کردن آنها کاری نکنید زمانی دوباره همان مشکلات گریبانگیر شما خواهند شد. بسرعت با مشکلات و ترس های خود مواجه شوید و هرگز از مشکلات فرار نکنید. بهترین راه حل، مواجهه مستقیم و به اصطلاح شاخ به شاخ با مشکلات می باشد بدون توجه به این موضوع که چقدر این مشکلات اساسی و قدرتمند هستند. ترس قدرت انتخاب و تصمیم گیری شما را فلج خواهد کرد. انها شما را در فضایی کوچک گه احساس امنیت و راحتی کامل می کنید محبوس و محدود خواهند کرد. اما حقیقتا داستان زندگی شما سرشار از فراز و فرود و تجربه های منحصر به فردی است که اکثر آنها نیازمند گسترش منطقه امن شما هستند. وقتی به ترس و نگرانی اجازه می دهید که زندگی شما را کنترل کنند شما اصلا زندگی نمی کنید بلکه صرفا در این کره خاکی وجود دارید.

حرف اخر اینکه یا شما مالک مشکلات و ترس های خود می شوید و آنها را تحت کنترل درآورده و از بین می برید و یا اینکه این مشکلات هستند که شما را در خود حل می کنند.

۸٫ دست از زندگی در زمانها و مکانهای دیگر بردارید.

برخی افراد تمام طول عمر خود را در تلاش برای زندگی در زمان و مکانی دیگری صرف می کنند. آنها دائما در مورد آنچه هستند و آنچه می توانستند انجام دهند و یا توانایی شدن آن را داشتند تاسف می خورند. هرچند گذشته در گذشته و آینده ای نیست (بلکه امروز همان فردایی است که دیروز منتظر آن بودید). اصلا مهم نیست که چقدر زمان صرف تفکر و تاسف برای آنها کرده اید، این باعث تغییر چیزی نخواهد شد.

یکی از دقیق ترین تناقضات زندگی این است که آینده درخشان ما وابسته به توانایی ما در توجه به کارهایی است که امروز و در حال حاظر در حال انجام آنها هستیم.

لازم است که بیشتر در لحظه حال زندگی کنیم. زندگی در لحظه حال نیازمند آگاهی در مورد آن می باشد. وقتی سر شغل و کار خود هستید در مورد بودن یا رفتن به تعطیلات خیال پردازی نکنید، و زمانی که در تعطیلات به سر می برید نگران کوهی از کارهای ناتمام که روی میز خود دارید نباشید. در لحظه حال زندگی کنید. و به زیبایی های موجود در پیرامون خود توجه کنید.

۹٫ دست از تلاش برای اینکه فرد دیگری باشید بردارید.

یکی از چالش برانگیزترین کارها در زندکی خود بودن در دنیایی است که تلاش می کند شما را تبدیل به انسان دیگری کند. بعضی از افراد همیشه از دیگران آراسته تر هستند، برخی باهوشتر و برخی دیگر جوانتر اما هیچ کدام از آنها هرگز شما نیستند. تنها به این خاطر که دیگران شما را دوست داشته باشند تغییر نکنید. خودتان باشید در نتیجه انسان های درست کار شما را دوست خواهند داشت، و شما هم خود را بیشتر دوست خواهید داشت.

۱۰٫ دست از ناشکری بردارید.

تمام قطعات پازل زندگی در ابتدا مناسب یکدیگر به نظر نمی رسند. اما در طول زمان به این موضوع پی خواهید برد که آنها کار خود را به درستی انجام می دهند. بنابراین شکرگزار چیزهایی باشید که به درستی کار نمی کند به این خاطر که آنها جا را برای چیزهایی که درست کار می‌کنند خالی می‌کنند. و شکرگزار کسانی باشید که شما را ترک می‌کند به این خاطر که آنها جا را برای افرادی که تمایل به این کار ندارند خالی می‌کنند.

هر روز که از خواب بیدار می شوید شکرگزار تمام داشته و نداشته های خود باشید. به خاطر داشته باشید. شخصی در جای دیگر برای به دست آوردن آنها سخت تلاش می کند. به جای تفکر در مورد چیزهایی که از دست داده اید، سعی کنید به چیزهایی فکر کنید که شما مالک آنها هستید.

درباره محمد رضا

علاقمند به دانايي و تفكر البته نه از نوعي كه تبديل به بمب اتم براي نابودي ابناء بشر شود و نه تفكري كه منجر به نفي آفريدگار آسمانها و زمين گردد بلكه تعقلي كه در سايه لطف پروردگار انساني باشم شايسته بندگي خدا.

دیدگاه شما

*